Seminarium: Potrzeby lokalnego rynku pracy – wyzwania, oczekiwania, możliwości – podsumowanie

Data: 30.03.2022 Kategorie: Komunikat

29 marca br. odbyła się trzecia edycja seminarium pt. „Potrzeby lokalnego rynku pracy – wyzwania, oczekiwania, możliwości”, zorganizowanego przez Dział Praktyk Studenckich i Karier ANS w Pile.

Jak przygotować studentów do wejścia na rynek pracy, jak właściwie ich kształcić, w jakie umiejętności wyposażyć? Na kształcenie jakich kompetencji położyć szczególny nacisk? Jakie są obszary współpracy Uczelni z jej otoczeniem społeczno-gospodarczym? To tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas wydarzenia. Seminarium zgromadziło kilkudziesięciu uczestników – zarówno pracodawców, organizatorów praktyk, a także przedstawicieli instytucji związanych z rynkiem pracy. Środowisko akademickie reprezentowali wykładowcy, studenci i pracownicy administracyjni.

Było to więc doskonałe forum dyskusji i prezentacji punktów widzenia tego, jak kształceni są studenci i czy sposób ich przygotowania odpowiada wymagającemu rynkowi pracy.

Uczestniczki i uczestników seminarium powitał Pan dr Paweł Dahlke, Prorektor ds. Jakości Kształcenia i Studentów ANS w Pile, który podkreślił istotną wartość kształcenia praktycznego  oraz rolę pracodawców i organizatorów praktyk w przygotowaniu studentów do wejścia na rynek pracy. Docenił znaczenie otoczenia społeczno-gospodarczego Uczelni w przygotowaniu i opiniowaniu programów studiów, a także doskonaleniu procesu dydaktycznego.

W trakcie seminarium Pani Joanna Dobrosielska, Dyrektor Oddziału Zamiejscowego w Pile Wojewódzkiego Urzędu Pracy przedstawiła sytuację na rynku pracy w województwie wielkopolskim ze szczególnym uwzględnieniem subregionu pilskiego i Piły. Pani Krystyna Roszak, Naczelna Pielęgniarka ze Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile omówiła zakres współpracy środowiska medycznego z Uczelnią. Perspektywę kooperacji biznesu z Akademią Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile przybliżyły Pani Maja Możejko oraz Pani Agnieszka Różewicka z Signify Poland Sp. z o.o., ale także absolwentka ANS w Pile Pani Sandra Betańska, właścicielka firmy Językownia – Szkoła Języków Obcych.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały wyniki dwóch przeprowadzonych badań ankietowych. Pierwsze zaprezentowała Pani Inga Małecka, Dyrektor Biura Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski; dotyczyły one zapotrzebowania lokalnego rynku pracy na absolwentów kierunków studiów o profilu praktycznym. Natomiast drugie, przeprowadzone przez Zarząd Samorządu Studenckiego ANS w Pile, poświęcone były rynkowi pracy z perspektywy i doświadczeń studentek i studentów. Ich omówienia podjęła się Pani Julia Wisińska, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Samorządu Studenckie ANS w Pile.

Istotny element seminarium stanowił panel dyskusyjny, który poprowadziła Pani dr Monika Rozmarynowska, Koordynatorka studenckich praktyk zawodowych.  W tej części poruszono m.in. kwestie dotyczące skuteczności i efektywności podjętych w uczelni działań, mających na celu przygotowanie studentów do realizacji praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach prywatnych i sektorach administracji publicznej. W toku prowadzonych rozmów wyodrębniono obszary, na które warto zwrócić szczególną uwagę przygotowując studentów do pierwszego kontaktu z pracodawcą. Warto podkreślić, iż podczas seminarium przeprowadzono badanie ankietowe wśród organizatorów praktyk i pracodawców służące ocenie praktyk studenckich.

Kierownik Działu Praktyk Studenckich i Karier, Pani Emilia Lewicka-Kalka, która prowadziła seminarium, scharakteryzowała możliwości współpracy między interesariuszami zewnętrznymi a Biurem Karier ANS w Pile.

Zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie Centrum Symulacji Medycznych ANS w Pile, o którego działalności opowiedziała Pani dr Anna Żdanowicz, Kierownik Centrum.

W wydarzeniu udział wzięli Kierownicy Katedr, Kierunkowi Opiekunowie Praktyk oraz przedstawiciele następujących firm, podmiotów i instytucji:
▪ Euro Consulting
▪ Fundacja Otwarte Drzwi w Pile
▪ ImProvia Piła
▪ Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski
▪ Językownia - Szkoła Języków Obcych Sandra Betańska
▪ Kancelaria Ubezpieczeniowo-Finansowa Beata Tończyk-Juda
▪ Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży
▪ Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie
▪ Komenda Powiatowa Policji w Pile
▪ MZK Piła Sp. z o.o.
▪ ORCA Precision Parts Sp. z o.o.
▪ Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czarnkowie
▪ Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krzyżu Wielkopolskim
▪ Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Trzciance
▪ Posterunek Straży Leśnej w Pile
▪ Powiatowy Urząd Pracy w Pile
▪ Project Leader
▪ Qubiqa
▪ Samorząd Studencki ANS w Pile
▪ Signify Poland Sp. z o.o.
▪ Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile
▪ Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile
▪ UNIMETAL Sp. z o.o.
▪ Urząd Miasta Piły
▪ Wielkopolski Urząd Wojewódzki Delegatura w Pile
▪ Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu
▪ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Pile

Dziękujemy za Państwa obecność i aktywny udział! Do zobaczenia za rok!
Zespół Działu Praktyk studenckich i Karier ANS w Pile

Fot. Klaudia Sypniewska

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"